sperm count چیست ؟

تاریخ انتشار: 13 دی 0 | دسته بندی : مادر و جنین

تفسیر آزمایش متخصص

پزشکان متخصص دکترلاندا بصورت اورژانسی، ارسال فایل صوتی یا تلفنی، جواب را برایتان تفسیر می‌کنند. مناسب نتایج غیرطبیعی (برگه‌ای 20 تومان)

تفسیر آزمایش عمومی

پزشکان عمومی دکترلاندا بصورت اورژانسی،ارسال فایل صوتی یا تلفنی، جواب را برایتان تفسیر می‌کنند.مناسب تفسیر آزمایش‌های عمومی(برگه‌ای 12 تومان)

تفسیر آزمایش هوش مصنوعی (به زودی)

بزودی هوش مصنوعی دکتر لاندا جوابتان را در بیش از 18 هزار صفحه متن تخصصی پزشکی بررسی و وضعیت و تعریف تک تک آزمایش‌ها را گزارش می‌کند(رایگان)در این مطلب معنی sperm count در جواب آزمایش اسپرم را مطالعه می‌کنید:

آزمایش مایع منی

آزمایش مایع منی، تستی است که به منظور بررسی تعداد اسپرم­، شکل و حرکت آن­ انجام می­شود. این فاکتورها در باروری مردان حائز اهمیت بوده و اِشکال درهر مورد می­تواند مشکلاتی را در بچه‌دار شدن، به­همراه داشته باشد. ممکن است پزشک تا حداکثر سه آزمایش اسپرم را در نوبت­های مختلف از فرد درخواست کند تا تشخیص دقیق­تری برای دانستن شرایط فرد صورت گیرد. (1)

sperm count چیست ؟

sperm countبه تعداد اسپرم­های موجود در هر انزال اطلاق می­شود که طبق WHO، رنج طبیعی آن بین 39 تا 298 میلیون اسپرم است. معمولا این تعداد اسپرم برای بارداری ضروری است و اگر در فردی این عدد به کمتر از 39 میلیون برسد، oligospermia یا کاهش تعداد اسپرم رخ داده است. از میان عوامل ناباروری مردان، تعداد اسپرم کم یک عامل رایج محسوب شده که بارداری را سخت می­کند. اما باید توجه داشت که حتی باوجود الیگواسپرمی، همچنان امکان فرزندآوری وجود دارد. تعداد اسپرم در آزمایش، معیاری از سلامتی فرد نیز می­باشد. در مطالعه­ای نشان داده است که مردان با sperm count پایین، درصد چربی بیشتری نسبت به سایرین داشته و ریسک فشار خون، دیابت، بیماری‌های قلبی و سکته در آنها بالاتر است. (1)

درمان sperm count پایین

این مشکل می­تواند به دلایل متعددی از جمله اختلالات ژنتیکی، جراحی­های پیشین، بیماری­های منتقله از راه جنسی و… رخ دهد که در مواردی درمانِ با توجه به علت انجام می­شود:

 • جراحی: اگر فردی مبتلا به varicocele ، بیماری بزرگ شدن وریدهای کیسه بیضه، یا انسداد مجرای دفران شده باشد جراحی نیاز است.
 • آنتی بیوتیک: اگر عفونتی تعداد اسپرم­ها را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است پزشک آنتی­بیوتیک تجویز کند.
 • دارو و یا مشاوره: این گزینه مناسب افرادی است که درگیر انزال زودرس و یا اختلال در نعوظ می­باشند.
 • درمان های وابسته به هورمون: در مواردی که اختلال در سطح هورمون باعث ناباروری شود، این گزینه مطرح است. (1)

به علاوه تغییراتی در سبک زندگی نیز می‌­توانند کمک ­کننده باشند:

 • مصرف کمتر یا قطع مصرف مشروبات الکلی: الکل می­‌تواند تولید تستوسترون و درنتیجه تعداد اسپرم را کاهش دهد.
 • ترک سیگار: به طور معمول مردانی که سیگار می­کشند تعداد اسپرم کمتری نسبت به سایرین دارند.
 • کاهش وزن و یا حفظ وزن نرمال: سلول­های چربی در بدن آنزیمی به نام آروماتاز را ترشح می­کنند که هورمون تستوسترون را به استروژن تجزیه و درنتیجه مقدار این هورمون و اسپرم را کاهش می­دهد.
 • جلوگیری از افزایش دمای بیضه ها: گرچه نتایج تحقیقات در این زمینه متفاوت بوده­اند، اما افرادی که قصد فرزندآوری دارند بهتر است از جکوزی، سونای گرم و قرار دادن لپتاپ برروی پاها، خودداری کنند.
 • کاهش استرس: استرس می­تواند در شکل اسپرم­ها تغییراتی ایجاد کرده و برباروری تاثیر­ بگذارد. (2 )

اگر sperm countدر آزمایش شما پایین است و قصد دارید بچه­دار شوید، در کنار موارد شرح داده شده می­توانید از راهکارهای زیر نیز بهره ببرید:

 • Intrauterine insemination (IUI) یا تلقیح داخل رحمی
 • In vitro fertilization (IVF) یا تلقیح مصنوعی
 • IVF with intracytoplasmic sperm injection (ICSI) یا IVF میکرواینجکشن

تفسیر آزمایش اسپرم خود را می‌توانید از پزشکان متخصص دکتر لاندا بصوت اوژانسی بشنوید و اگر سوالی در رابطه با sperm count جواب آزمایش اسپرم و روند درمان دارید از ایشان بپرسید.

منابع:

1. https://www.healthline.com/health/mens-health/normal-sperm-count#sperm-count-and-health

2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/324821#normal-sperm-counts

- - - - - - - - - - - - - - -مقاله های مشابه - - - - - - - - - - - - - - -

بارداری یک دوره بسیار حساس برای مادر و جنین می باشد که در آن هردو باید تحت نظر باشند. یکی از عوارض مهم بارداری ابتلا مادر به دیابت می‌باشد که اگر کنترل و پیگیری نشود می‌تواند عوارض برگشت ناپذیری بر روی هم مادر هم جنین داشته باشد.

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
کلیه حقوق برای دکتر لاندا ( تفسیر آنلاین آزمایش و سونوگرافی ) محفوظ می‌باشد.