Sperm concentration در آزمایش اسپرم چیست ؟

تاریخ انتشار: 13 دی 0 | دسته بندی : پاتولوژی

تفسیر آزمایش متخصص

پزشکان متخصص دکترلاندا بصورت اورژانسی، ارسال فایل صوتی یا تلفنی، جواب را برایتان تفسیر می‌کنند. مناسب نتایج غیرطبیعی (برگه‌ای 20 تومان)

تفسیر آزمایش عمومی

پزشکان عمومی دکترلاندا بصورت اورژانسی،ارسال فایل صوتی یا تلفنی، جواب را برایتان تفسیر می‌کنند.مناسب تفسیر آزمایش‌های عمومی(برگه‌ای 12 تومان)

تفسیر آزمایش هوش مصنوعی (به زودی)

بزودی هوش مصنوعی دکتر لاندا جوابتان را در بیش از 18 هزار صفحه متن تخصصی پزشکی بررسی و وضعیت و تعریف تک تک آزمایش‌ها را گزارش می‌کند(رایگان)در این مطلب درباره‌ی Sperm concentration در جواب آزمایش اسپرم می‌خوانید:

آزمایش اسپرم

آزمایش اسپرم یا مایع منی از اولین آزمایش­‌هایی است که در بررسی مشکل بارداری زوجین درخواست داده می­شود. این تست برای بررسی اسپرم انجام شده و نشان می‌­دهد چه تعداد اسپرم، با چه شکل و قدرت حرکتی در مایع انزالی وجود دارد.

Sperm concentration در آزمایش اسپرم چیست؟

به تعداد اسپرم­های موجود در هر میلی‌­لیتر مایع­ منی گفته می­شود که به طور معمول، 15 تا بیش از 200 میلیون در هر­ میلی‌­لیتر است. به عبارتی منظور از Sperm concentration بیان غلظت سلول‌های اسپرم در مایع منی است. اگر تحت شرایطی تعداد اسپرم در فرد به کمتر از 15 میلیون در میلی لیتر برسد، oligospermia یا کاهش تعداد اسپرم رخ داده است که می‌­تواند مشکلاتی در باروری ایجاد کند. باید توجه کرد که در این شرایط همچنان امکان بارداری موفق وجود دارد و حتی لقاح مستقیم یک اسپرم با تخمک برای بچه دارشدن کافی است (1).

دلایل کاهش تعداد اسپرم

عوامل متعددی شامل جراحی های پیشین، افزایش سن و عوامل محیطی می­توانند منجر به کاهش تعداد اسپرم در مایع منی شوند. سبک زندگی نیز فاکتوری موثر در این ­رابطه است، بنابراین اگر شما سیگار می­کشید و یا موادمخدر مصرف می‌کنید ممکن است در آینده به الیگواسپرمی مبتلا شوید (2).

درمان

تغییراتی کوچک در سبک ­زندگی می­تواند تعداد اسپرم را در دراز مدت افزایش دهد، از جمله:

  • کاهش وزن
  • مصرف مکمل­‌های ویتامین
  • پرهیز از مصرف مشروبات الکلی، مواد مخدر و تنباکو
  • استفاده از لباس­زیر گشاد و نخی (3)

تعدادی از درمان­ها وابسته به علت کاهش اسپرم در فرد است. برای مثال اگر در فردی seminal vesicles مسدود شده باشد، ممکن است پزشک، جراحی را برای حذف و یا اصلاح انسداد پیشنهاد دهد. همچنین ممکن است داروهایی نظیر آنتی ­استروژن یا گنادوتروپین که هورمون هایی برای افزایش باروری هستند، تجویز شوند (4).

درنهایت اگر باوجود اقدامات لازم، مشکل رفع نشده و تعداد اسپرم پایین بماند، می­توان از روش­هایی مانند IUI (تلقیح داخل رحمی)، IVF (تلقیح مصنوعی) و… برای فرزندآوری اقدام کرد (1).

منابع:

1. https://www.labce.com/spg62872_sperm_concentration_and_sperm_count.aspx

2. https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/guide/sperm-count

3. https://www.healthline.com/health/mens-health/normal-sperm-count#outlook

4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/324821#improving-sperm-counts

- - - - - - - - - - - - - - -مقاله های مشابه - - - - - - - - - - - - - - -

متخصصان پاتولوژی در طیف وسیعی از بیماری ها از جمله سرطان تخصص دارند و اکثریت قریب به اتفاق تشخیص سرطان توسط پاتولوژیست انجام می شود. در این مقاله بیشتر با اصطلاحات پاتولوژی (آسیب شناسی) آشنا شوید:

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
کلیه حقوق برای دکتر لاندا ( تفسیر آنلاین آزمایش و سونوگرافی ) محفوظ می‌باشد.