تفسیر آزمایش ب12

تاریخ انتشار: 21 مرداد 0 | دسته بندی : سایر بخش‌ها

تفسیر آزمایش متخصص

پزشکان متخصص دکترلاندا بصورت اورژانسی، ارسال فایل صوتی یا تلفنی، جواب را برایتان تفسیر می‌کنند. مناسب نتایج غیرطبیعی (برگه‌ای 20 تومان)

تفسیر آزمایش عمومی

پزشکان عمومی دکترلاندا بصورت اورژانسی،ارسال فایل صوتی یا تلفنی، جواب را برایتان تفسیر می‌کنند.مناسب تفسیر آزمایش‌های عمومی(برگه‌ای 12 تومان)

تفسیر آزمایش هوش مصنوعی (به زودی)

بزودی هوش مصنوعی دکتر لاندا جوابتان را در بیش از 18 هزار صفحه متن تخصصی پزشکی بررسی و وضعیت و تعریف تک تک آزمایش‌ها را گزارش می‌کند(رایگان)درباره‌ی افزایش، کاهش و سطح طبیعی Vitamin B12 در جواب آزمایش خون در این مطلب بخوانید:

ویتامین ب 12 یا کوبالامین یک ویتامین بسیار مهم در حفظ سلامت بدن است. این ویتامین در سلامت مغز، تولید گلبول‌های خونی و عملکرد صحیح اعصاب نقش مهمی دارد. کمبود ویتامین b12 در بالغین شایع است. رژیم نامناسب و بیماری‌های گوارشی عمده ترین علت ابتلا افراد به این کمبود است. براساس آمار سازمان‌های بهداشتی و درمانی آمریکا بین 1.5 تا 15 درصد جمعیت این کشور دچار کمبود ویتامین b12 هستند. (1)

ساختار مولکولی ویتامین ب12-دکتر لاندا

شکل 1 : ساختار شیمیایی ویتامین کوبالامین

ویتامین B12 در بدن به اشکال مختلفی تبدیل می شود با این حال سه شکل اصلی آن در آزمایشگاه اندازه گیری می‌شود که شامل:

· ویتامین B12 تام

· ویتامین B12 فعال ( HoloTC )

· متیل مالونیک اسید ( MMA )

که در آزمایش خون ویتامین b12 عمدتا شکل تام آن در آزمایشگاه اندازه گیری می‌شود. (2)

تفسیر آزمایش ب12

· کمتر ng/Ml 200

این مقدار در آزمایش نشان دهنده کمبود ویتامین b12 است. تفسیر این سطح از Vitamin 12 می‌تواند نشان دهنده ابتلا به بیماری‌های زیر باشد:

· رژیم نامناسب ( مصرف کم مواد غذایی حاوی این ویتامین یا یک رژیم گیاه خواری سخت گیرانه )

· بارداری و شیردهی

بارداری

· کم خونی پرنیشیوز

· پرکاری تیرویید

· بیماری‌های گوارشی مختل کننده جذب ویتامین ب 12 در روده مثل کرون و سلیاک

· عمل جراحی بای پس معده

· سومصرف الکل

کمبود این ویتامین به صورت کلی معمولا با علائم تحریک پذیری، خستگی و کم اشتهایی همراه است. پایین بودن طولانی مدت این ویتامین می‌تواند موجب آسیب دائمی عصب، اختلال در عملکرد مغز، از دست دادن حافظه، ناباروری موقت در زنان و کم خونی شود. در این موارد، پزشک ممکن است آزمایش متیل مالونیک اسید را نیز برای تشخیص کمبود این ویتامین در مراحل اولیه درخواست کند.

· بین 200 تا ng/Ml 900

این سطح از ویتامین ب12 نرمال می‌باشد با این حال اگر همزمان در آزمایش خون CBC مقدار پارامتر MCV افزایش یافته باشد، ممکن است پزشک درخواست تکرار این آزمایش را برای شما داشته باشند.

· مقدار 900 ng/M و بیشتر

این سطح از ویتامین B12 سطحی افزایش یافته است. چاقی، مصرف زیاد گوشت، مصرف مکمل‌های غذایی و ... می تواند موجب افزایش ویتامین ب 12 خون شود. این وضعیت هم چنین می‌تواند، نشان دهنده بیماری کبدی وکلیوی، انواع مشخصی از لوسمی و دیابت باشد. (2,3)

بدن ما فقط به اندازه نیاز خود قادر به جذب و ذخیره این ویتامین است و هر مقدار اضافی از طریق ادرار دفع می‌شود. مصرف دوزهای بالای ویتامین B-12 ، مانند مواردی که برای درمان کمبود آن استفاده می‌شود، ممکن است باعث سردرد، تهوع،استفراغ، اسهال خستگی، ضعف، احساس سوزن سوزن شدن دست و پا و ... شود. تفسیر آزمایش ب12 باید توسط پزشک با در نظر گرفتن شرایط فرد،نتایج سایر آزمایشات بخصوص CBC و اسید فولیک صورت گیرد.


ارسال جواب آزمایش

همین الان پزشک متخصص جواب آزمایش خون شما را ببینند؟


منابع:

1. https://www.healthline.com/health/vitamin-b12-level

2. https://labs.selfdecode.com/blog/vitamin-b12-test/

3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322286#results

- - - - - - - - - - - - - - -مقاله های مشابه - - - - - - - - - - - - - - -
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
کلیه حقوق برای دکتر لاندا ( تفسیر آنلاین آزمایش و سونوگرافی ) محفوظ می‌باشد.