آزمایش ژنتیک azf

تاریخ انتشار: 29 اردیبهشت 0 | دسته بندی : ژنتیکی/متابولیک

تفسیر آزمایش متخصص

پزشکان متخصص دکترلاندا بصورت اورژانسی، ارسال فایل صوتی یا تلفنی، جواب را برایتان تفسیر می‌کنند. مناسب نتایج غیرطبیعی (برگه‌ای 20 تومان)

تفسیر آزمایش عمومی

پزشکان عمومی دکترلاندا بصورت اورژانسی،ارسال فایل صوتی یا تلفنی، جواب را برایتان تفسیر می‌کنند.مناسب تفسیر آزمایش‌های عمومی(برگه‌ای 12 تومان)

تفسیر آزمایش هوش مصنوعی (به زودی)

بزودی هوش مصنوعی دکتر لاندا جوابتان را در بیش از 18 هزار صفحه متن تخصصی پزشکی بررسی و وضعیت و تعریف تک تک آزمایش‌ها را گزارش می‌کند(رایگان)ژن ای زد اف در بازوی بلند کروموزم y( کروموزوم مسئول تعیین جنسیت مردانه ) قرار دارد و نقش مهمی در تولید اسپرم در مردان دارد... درباره‌ی آن بیشتر بدانید:


ارسال جواب آزمایش

همین الان تفسیر آزمایش ژنتیک azf خود را از پزشک متخصص بشنوید؟


یکی از عواملی که موجب ناباروری در مردان می شود اختلالات ژنتیکی است. از اختلالات ژنتیکی مهم نقص در ژن AZF است که موجب آزواسپرمی ( نبود اسپرم ) یا الیگو اسپرمی ( تعداد کم اسپرم ) می شود. مطالعات نشان می‌دهد بیش از 25 درصد مردان مبتلا به ناباروری در ژن AZF نقص دارند. از این رو انجام آزمایش AZFبرای تعیین علت ناباروری و موفقیت آمیز بودن درمان های ناباروری اهمیت بسیاری دارد.

آزمایش AZF

آزمایش ژنتیکی است که به بررسی تغییرات در ژن AZF واقع شده در کروموزوم y می پردازد. این تست به فرد مبتلا به آزواسپرمی ( نبود اسپرم ) یا الیگو اسپرمی ( تعداد کم اسپرم ) در مواردی که بیوپسی بیضه موفقیت آمیز نباشد به دستور پزشک فوق تخصص اورولوژی یا متخصص ژنتیک انجام می شود. این نقص ژنتیکی در افراد مبتلا هیچ گونه علایم خاصی ندارد و در موارد معدودی کوچیکی بیضه ها در فرد مشاهده می‌شود.

موقیعت ژن azf

شکل 1 : موقعیت ژن azf روی کروموزوم مردانگی

این ژن در بازوی بلند کروموزم y( کروموزوم مسئول تعیین جنسیت مردانه ) قرار دارد و نقش مهمی در تولید اسپرم در مردان دارد. در این تست با استفاده از نمونه خون فرد و استخراج ماده ژنتیکی و بررسی نواحی مهم ژن می‌توان به وجود نقص در ژن پی برد. این تست نیازی به ناشتایی ندارد و در آزمایشگاه های دارای بخش مولکولی قابل انجام است و با توجه به حساسیت بالای تست و زمانبر بودن مراحل مختلف انجام آن جوابدهی آن حدود 3 تا 4 هفته زمان خواهد برد. در کنار این ژن، SRY Gene نیز از نظر ژنتیکی بررسی می‌شود.


مقاله مرتبط: تفسیر آزمایش اسپرم


علاوه بر نتایج این آزمایش دلایل دیگری نیز می‌توانند باعث ناباروری در مردان شوند که شامل موارد زیر می‌باشد:

· شایع ترین علل واریکوسل است .

· جراحی هایی که روی بیضه انجام می‌شود.

ناباروری مردان

· ضربه و تروما

· اختلالات هورمونی

· برخی عفونت‌های مزمن مثل سل

· کشیدن سیگار و تریاک

· مصرف الکل

· مواد مخدری چون کوکایین

منابع:

1- PUBMED (male infertility )

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33308486/

2- ( PUBMED( A cost-effective screening test for detecting AZF microdeletions on the human Y chromosome

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12490058/

P3- Y Chromosome Infertility

- - - - - - - - - - - - - - -مقاله های مشابه - - - - - - - - - - - - - - -
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
کلیه حقوق برای دکتر لاندا ( تفسیر آنلاین آزمایش و سونوگرافی ) محفوظ می‌باشد.