giant platelet در آزمایش خون چیست ؟

تاریخ انتشار: 18 دی 0 | دسته بندی : خون‌شناسی

تفسیر آزمایش متخصص

پزشکان متخصص دکترلاندا بصورت اورژانسی، ارسال فایل صوتی یا تلفنی، جواب را برایتان تفسیر می‌کنند. مناسب نتایج غیرطبیعی (برگه‌ای 20 تومان)

تفسیر آزمایش عمومی

پزشکان عمومی دکترلاندا بصورت اورژانسی،ارسال فایل صوتی یا تلفنی، جواب را برایتان تفسیر می‌کنند.مناسب تفسیر آزمایش‌های عمومی(برگه‌ای 12 تومان)

تفسیر آزمایش هوش مصنوعی (به زودی)

بزودی هوش مصنوعی دکتر لاندا جوابتان را در بیش از 18 هزار صفحه متن تخصصی پزشکی بررسی و وضعیت و تعریف تک تک آزمایش‌ها را گزارش می‌کند(رایگان)در این مطلب درباره‌ی پلاکت غول پیکر در آزمایش خون می‌خوانید:

پلاکت­­ها که به نام ترومبوسیت نیز شناخته می­شوند، کوچک­ترین سلول­های خونی هستند که از تجزیه سلول­هایی به­نام مگاکاریوسیت­ به بخش­های کوچک­تر، درمغز استخوان تشکیل می­شوند. در ادامه پلاکت­ها وارد گردش خون شده و بااتصال به یکدیگر و آزادکردن موادی مانند سروتونین، اپی­نفرین، هیستامین و ترومبوکسان به ایجاد لخته و بستن زخم کمک می­کنند.

giant platelet در آزمایش خون چیست ؟

giant platelet یا پلاکت­های غول­پیکر به ترومبوسیت­هایی اشاره دارد که به­طور غیرمعمول بزرگ بوده و درنتیجه توانایی اتصال به دیواره­ی عروق در آن­ها کاهش پیدا کرده است. بنابراین درهنگام بروز جراحت، اگر درصد زیادی از پلاکت‌های فرد giant platelet باشد ممکن است در ایجاد لخته دچار مشکل شده و بیش از حد خون از دست بدهد، زیرا پلاکت‌های درشت آنها عملکرد درستی نمی‌توانند داشته باشند.(1)

پلاکت غول پیکر نشانه چیست ؟

این مشکل معمولا نشان از وجود سندرمی نادر، به نام Bernard-Soulier است. سندرم برنارد-سولیر به واسطه پلاکت­های بزرگ و همراه با تعداد پایین پلاکت‌­ها شناخته می­شود. کبودی راحت و خون­ریزی مکرر بینی از نشانه­های این بیماری است که معمولا در کودکان و یا بچه­های تازه متولد شده تشخیص داده می­شود. افراد مبتلا به این سندرم ممکن است خون ریزی‌های شدیدی را در اثر ضرباتی جزئی و یاحتی به شکل خود به خودی و بدون ضربه، تجربه کنند. اغلب خانم­های مبتلا به این سندرم ، دوران قاعدگی طولانی با خون­ریزی‌های شدید دارند (2).

از دیگر شرایطی که می­تواند منجر به تولید پلاکت­هایی بزرگتر از حالت نرمال شود، سندرم پلاکت خاکستری و یا آنومالی May-Hegglin است. سندرم پلاکت خاکستری، ترومبوسیت­های غول پیکری را ایجاد می­کند که با رنگ خاکستری در زیر میکروسکوپ شناسایی می­شوند و ناهنجاری May-Hegglin با یک ژن مغلوب باعث ایجاد پلاکت­های بزرگ می­شود. تمامی این اختلالات معمولاً بدون علامت هستند، اما تحت شرایطی می­توانند باعث کبودی و خون­ریزی بیش از حد شوند.

علت

معمولا این اختلال ارثی است و کودک ژن­های معیوب را از والدین خود دریافت می­کند (حتی اگر والدین این اختلال را نداشته باشند). برای مثال ژن­های مربوط به سندرم برنارد-سولیر بر روی کروموزوم 17 قرار داشته و درصورتی که هردو والد حامل ژن این سندرم باشند، ممکن است کودک با پلاکت­هایی غول­پیکر به دنیا آید. این ژن مرتبط با تولید گلیکوپروتئین­هایی است که در پلاکت یافت می­شوند.

درمان

معمولا این بیماری درمان ندارد، اما می­توان اقداماتی برای کاهش علائم انجام داد. به طور مثال، برای کاهش بازه خون­ریزی ممکن است دسموپرسین استات (DDAVP) یا عوامل آنتی فیبرینولیتیک ( ضد تجزیه کننده لخته ) تجویز شود. افرادی که در آزمایش آنها giant platelet ذکر شده است، باید از مصرف داروهای ضدپلاکت خودداری کنند. اگر این اختلال شدید باشد نیاز است فعالیت­های فرد کنترل شده و برای مثال شخص از ورزش­های تماسی خودداری کند. گاهی نیاز است برای جبران خون­ریزی حاصل از صدمه و یا جراحی، تزریق خون انجام شود. (1) اگر شاهد گزارش giant platelet در جواب آزمایش خون خود یا نزدیکان هستید نگران نباشید و لزوما به معنی ابتلا به بیماری خطرناکی نیست و با متخصص در این باره مشورت کنید.

1. https://www.sightdx.com/knowledge-center/giant-platelets

2. https://medlineplus.gov/genetics/condition/bernard-soulier-syndrome/

- - - - - - - - - - - - - - -مقاله های مشابه - - - - - - - - - - - - - - -
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
کلیه حقوق برای دکتر لاندا ( تفسیر آنلاین آزمایش و سونوگرافی ) محفوظ می‌باشد.